Powiadamiaj o nowościach:
regulamin
rss
google
mobileman
Aktualność

Panasonic LUMIX DMC-FX66 - 14,1-megapikselowa matryca CCD i 5x zoom optyczny

autor: Jarosław Gołaszewski, źródło: panasonic, dn. 27.01.2010 godz. 12:05

     Do procesora Venus Engine VI w aparacie FX66 dodano nową technologię obróbki obrazu o nazwie „Intelligent Resolution”. Poprzez wykrywanie krawędzi obiektów oraz rozróżnianie obszarów wypełnionych detalami od miękkich gradacji zapewnia ona prawidłową korekcję ostrości. W przeciwieństwie do jednolitego wyostrzania umożliwia to przeprowadzenie optymalnej obróbki sygnału w celu uzyskania niezwykłej klarowności i szczegółowości obrazu. Technologia to została zintegrowana z trybem iA (inteligentnym automatycznym) -- znakiem rozpoznawczym aparatów LUMIX -- aby zapewnić automatyczne wybieranie najlepszych ustawień w zależności od fotografowanej sceny.

5-krotny zoom optyczny można zwiększyć do 6,5-krotnego dzięki funkcji Intelligent Zoom*, która wykorzystuje technologię Intelligent Resolution, aby zachować wysoką jakość obrazu. 25-milimetrowy, szerokokątny obiektyw nadaje się doskonale zarówno do fotografowania rozległych krajobrazów, jak i ciasnych wnętrz, ponieważ oferuje rozszerzone pole widzenia. 14,1-megapikselowa matryca CCD zapewnia wysoki poziom szczegółowości od rogu do rogu zdjęcia, a funkcja Extra Optical Zoom pozwala uzyskać jeszcze większe zbliżenie poprzez użycie środkowej części matrycy.

Inną ważną cechą aparatu FX66 jest najszybszy w branży autofokus.
W połączeniu z krótkim czasem uruchamiania aparatu pomaga to wykorzystać nawet najbardziej ulotną okazję do zrobienia ciekawego zdjęcia. Duży, 2,7-calowy inteligentny ekran LCD oferuje dynamiczny i klarowny podgląd kadru. Dzięki bardzo energooszczędnemu układowi do przetwarzania obrazu, Venus Engine VI, aparat umożliwia zrobienie około 380 zdjęć na zasilaniu bateryjnym.

Aparat FX66 wyposażony jest w nowe opcje, które zwiększają przyjemność codziennego fotografowania. Tryb Happy, opcja dostępna w trybie iA, nakład filtr barwny, aby zdjęcia i filmy wyglądały bardziej żywo. Nowy tryb tematyczny Cosmetic umożliwia robienie zdjęć portretowych z żądanym kolorem skóry. Tryb Sunset pomaga w utrwalaniu imponujących zachodów słońca.

Dzięki licznym opcjom kolorystycznym i aluminiowemu wykończeniu wysokiej jakości ten płaski i kompaktowy aparat jest doskonały dla użytkowników, którzy cenią wyróżniający się styl.

* Odpowiednik zakresu ogniskowych 25-125 mm w aparatach na film 35 mm.

1. 25-milimetrowy, szerokokątny obiektyw Leica DC o jasności F2,8 z 5-krotnym zoomem optycznym oraz 14,1-megapikselowa matryca CCD

14,1-megapikselowy aparat DMC-FX66 jest wyposażony w  znakomity, 25-milimetrowy obiektyw LEICA DC VARIO-ELMARIT o jasności F2,8 z 5-krotnym zoomem optycznym*. Moduł obiektywu składa się z 7 elementów
w 6 grupach, w tym z 3 soczewek asferycznych z 5 powierzchniami asferycznymi, które spełniają surowe normy firmy Leica i zapewniają doskonałą sprawność optyczną. Godne uwagi jest to, że firma Panasonic jako pierwsza na świecie zastosowała w nowym obiektywie supercienką soczewkę asferyczną 0,3 mm oraz pierwszą w branży soczewkę sferyczną 0,3 mm, których masowa produkcja przysparza wiele trudności. Umożliwiło to zmieszczenie wydajnego obiektywu
25-125 mm w niezwykle płaskiej i kompaktowej obudowie. W porównaniu ze zwykłymi aparatami na film 35 mm ten 25-milimetrowy, ultraszerokokątny obiektyw zapewnia niemal dwukrotnie szerszy kadr przy tej samej odległości fotografowania. Dzięki nowej technologii Intelligent Resolution aparat FX66 oferuje funkcję Intelligent Zoom, która zwiększa współczynnik zoomu mniej więcej 1,3-krotnie, zachowując wysoką jakość obrazu nawet w połączeniu z zoomem cyfrowym. Oznacza to, że 5-krotny zoom można zwiększyć do 6,5-krotnego. Co więcej, dostępna jest funkcja Extra Optical Zoom, która zwiększa współczynnik zoomu do 10,5x (przy rozdzielczości 3 megapikseli), wykorzystując środkową część matrycy CCD do jeszcze większego przybliżenia fotografowanych obiektów.

* Odpowiednik zakresu ogniskowych 25-125 mm w aparatach na film 35 mm.

 

2. Nowy procesor Venus Engine VI z technologią Intelligent Resolution gwarantuje wysoką jakość zdjęć

Szybki i wydajny procesor Venus Engine V został przeprojektowany i uzupełniony o nową technologię obróbki obrazu o nazwie „Intelligent Resolution”. Teraz znany jako Venus Engine VI, zapewnia jeszcze wyższą jakość zdjęć dzięki ulepszonemu przetwarzaniu sygnałów.

Technologia Intelligent Resolution automatycznie wykrywa trzy składniki zdjęć — zarysy, obszary wypełnione detalami i miękkie gradacje. Zarysy są efektywnie korygowane w celu uwydatnienia krawędzi, a obszary z detalami są lekko podkreślane, aby wyglądały na jeszcze bardziej szczegółowe. Jeśli chodzi o miękkie gradacje, procesor Venus Engine VI wygładza je z wykorzystaniem ulepszonego procesu redukcji szumów. Technologia Intelligent Resolution nie stosuje jednolitego wyostrzania, lecz przetwarza obraz piksel po pikselu w najbardziej efektywny sposób. W rezultacie zdjęcia są naturalnie klarowne, ostre i bardzo szczegółowe.

Technologia Intelligent oferuje również funkcję Intelligent Zoom, która zwiększa zoom optyczny do 6,5-krotnego, zachowując wysoką jakość obrazu nawet w połączeniu z zoomem cyfrowym. Detale obrazu rejestrowanego z wysoką czułością często są eliminowane w procesie redukcji szumów, ale technologia Intelligent Resolution potrafi je zachować.

Wielozadaniowy układ do obróbki obrazu, Venus Engine VI, cechuje się niezwykle krótkim czasem reakcji. Opóźnienie zwolnienia migawki wynosi około 0,005 sekundy, co pozwala łatwo robić zdjęcia pod wpływem nagłego impulsu. Najszybszy w branży autofokus pozwala ustawić ostrość fotografowanego obiektu w ciągu około 0,25 (szeroki kąt) / 0,27 (teleobiektyw) sekundy*, a czas uruchamiania aparatu wynosi zaledwie 1,06 sekundy. Wydajny procesor Venus Engine VI jest również bardziej energooszczędny od konwencjonalnego układu Venus Engine V i umożliwia zrobienie nawet 380 zdjęć (według normy CIPA) po jednym naładowaniu baterii.

* Autofokus jednoobszarowy.

3. Nowa generacja trybu iA (inteligentnego automatycznego) z technologią Intelligent Resolution

Panasonic opracował tryb iA z myślą o najwyższej łatwości obsługi i ograniczeniu liczby nieudanych zdjęć. W trybie iA aparat wykonuje całą pracę, pozostawiając użytkownikowi pełną swobodę komponowania kadru i utrwalania ważnych chwil. Wystarczy wycelować aparat i nacisnąć spust. W aparacie DMC-FX66 tryb ten został ulepszony przez dodanie technologii Intelligent Resolution.

Drżenie ręki, które występuje podczas naciskania spustu migawki albo podczas robienia zdjęć nocnych z długim czasem otwarcia migawki, przejawia się jako wibracja niskiej częstotliwości, z którą nowy stabilizator POWER O.I.S. radzi sobie szczególnie efektywnie. Znacznie zwiększa to jakość zdjęć robionych w nocy lub we wnętrzach, kiedy nie można użyć lampy błyskowej, albo kiedy fotograf nie chce korzystać z flesza, żeby nie psuć nastroju. Dzięki temu można robić doskonałe zdjęcia w sytuacjach, w których poprzednio nie dało się uniknąć rozmycia obrazu. Funkcja Face Recognition rozpoznaje zarejestrowane twarze, aby odpowiednio korygować ostrość i ekspozycję na zdjęciach osób.

Inteligentny selektor scen automatycznie wybiera jeden z sześciu trybów tematycznych — makro, portret, sceneria, nocny portret, nocna sceneria i nowo dodany zachód słońca — który najlepiej pasuje do fotografowanej sceny.

Ponadto w trybie iA zawsze aktywna jest nowa technologia Intelligent Resolution, która zapewnia większą klarowność i jakość zdjęć, nawet przy współczynniku zoomu zwiększonym 1,3-krotnie (do 6,5x) przez funkcję Intelligent Zoom.

Po włączeniu trybu iA wszystkie te funkcje zaczynają działać automatycznie w połączeniu z innymi mechanizmami wspomagającymi fotografowanie — śledzeniem autofokusu, inteligentnym sterowaniem czułością ISO oraz inteligentnym ustawianiem ekspozycji — aby użytkownik mógł robić zdjęcia bez modyfikowania ustawień za każdym razem, kiedy zmienią się warunki. Można łatwo i bez problemów robić zdjęcia w każdej sytuacji i cieszyć się klarownymi, pięknymi obrazami.

Nowo dodany tryb Happy, opcja kolorystyczna w trybie iA, optymalizuje kolory, nasycenie i jasność, aby zdjęcie było bardziej żywe i przedstawiało scenę tak, jak zapamiętał ją fotograf.

 

4. Ekscytujące opcje, dzięki którym fotografowanie w erze HD staje się bardziej zabawne

Wszystkie aparaty Lumix mogą robić zdjęcia HD (high-definition) o współczynniku proporcji 16:9, które nadają się idealnie do oglądania na panoramicznych telewizorach (16:9). Aby obejrzeć zdjęcia w doskonałej jakości HD, wystarczy włożyć kartę pamięci SD do przeglądarki obrazów VIERA (gniazda na karty pamięci SD) w telewizorze VIERA HDTV.

Nowy aparat DMC-FX66 potrafi również rejestrować filmy HD o rozdzielczości 1280 x 720p z częstotliwością 30 klatek na sekundę, a także o rozdzielczości WVGA (848 x 480) i VGA (640 x 480). Po podłączeniu opcjonalnego kabla mini HDMI można bezpośrednio odtwarzać zdjęcia i filmy zrobione aparatem FX66 na ekranie telewizora z wykorzystaniem VIERA Link. Pozwala to wykorzystać wszystkie funkcje odtwarzania oferowane przez aparaty LUMIX, takie jak pokaz slajdów ze zdjęciami i filmami zintegrowanymi na linii czasu, odtwarzanie według kategorii (użytego trybu tematycznego), wyświetlanie kalendarza itd. Wszystkimi funkcjami można sterować za pomocą pilota do telewizora.

Ponadto dołączone oprogramowanie PHOTOfunSTUDIO 5.0 ułatwia oglądanie
i edycję zarejestrowanych materiałów. Użytkownik może wysyłać wideo do serwisu YouTube albo zarchiwizować je na płycie DVD.

・W niektórych krajach aparat umożliwia ciągłe rejestrowanie filmu przez 15 minut.

・W formacie Motion JPEG nie można tworzyć ciągłych nagrań o wielkości przekraczającej 2 GB. Pozostały czas ciągłego nagrania jest wyświetlany na ekranie.

・Podczas rejestrowania filmów w trybie [MOTION JPEG] należy użyć karty pamięci oznaczonej jako „Class 6” lub szybszej.

*Klasa szybkości SD to standard, który dotyczy ciągłego zapisu danych na kartach pamięci.

5. Inne wszechstronne funkcje, które zwiększają przyjemność fotografowania

FX66 jest wyposażony w 2,7-calowy, inteligentny ekran LCD o rozdzielczości
230 000 pikseli z szerokim kątem widzenia. Ekran ma 11 poziomów jasności
i automatycznie dopasowuje się do zewnętrznych warunków oświetleniowych, zapewniając dobrą widoczność w każdej sytuacji. Duży ekran odzwierciedla drobne szczegóły, a zatem umożliwia sprawdzenie ostrości przed zrobieniem zdjęcia. Pełni też funkcję małej przeglądarki, pozwalając na wspólne oglądanie filmów i zdjęć w gronie przyjaciół.

Nowy tryb tematyczny Cosmetic, dostępny tylko w aparacie FX66, umożliwia robienie zdjęć portretowych z żądanym kolorem skóry (miękki, naturalny, letni)
i stopniem przezroczystości szczegółów na skórze (niski, standardowy, wysoki). Dzięki temu użytkownik może wyglądać na opalonego bez opalania się albo pozbyć się niepożądanych zmarszczek lub przebarwień, jak na niedoświetlonych zdjęciach w fotografii studyjnej.

Oprócz konwencjonalnych kart pamięci SD/SDHC aparat DMC-FX66 obsługuje format SD nowej generacji, SDXC (SD eXtended Capacity), który cechuje się znacznie większą pojemnością i szybkością transmisji danych. DMC-FX66 jest zgodny z systemem Windows 7.

W europejskim obszarze PAL filmy można rejestrować w sposób ciągły przez 15 minut.

Cena tego modelu nie została jeszcze ustalona.

 

Blog Widget by LinkWithin
powrot
Komentarze
Nick
Treść
Kod
Wszystkie znaki towarowe zamieszczone w serwisie są znakami zastrzeżonymi, pojawiają się wyłącznie w celach informacyjnych.