Powiadamiaj o nowościach:
regulamin
rss
google
mobileman
Aktualność

Samsung Galaxy S i9000 test - czyli Android w wersji Premium

autor: Jarosław Gołaszewski, źródło: mobileman.pl, dn. 04.12.2010 godz. 18:36

WSTĘP:

     Zaczynamy kolejny test i ponownie w moje ręce trafił smartphone z systemem Android. Tym razem jednak zdecydowałem się na telefonu z najwyższej półki, gdzie do tej pory leżał wyłącznie iPhone. Teraz razem z nim znajduje się tam szczytowe osiągnięcie koreańskiego producenta, czyli Samsung Galaxy S i9000. Niektórzy mogą nie wierzyć w tak wysokie pozycjonowanie smartphona Samsunga, a ja w ty teście postaram się również odpowiedzieć na to pytanie.

Poprzednio testowany LG Swift skierowany był do masowego obiorcy, co najjaskrawiej można było zauważyć po designie obudowy. Prosta, nie rzucająca się w oczy miała być funkcjonalna i dosyć odporna ma uszkodzenia mechaniczne. Tym razem widoczne jest zupełnie inne podejście do tematu.

Do kompletu otrzymujemy system Android w wersji 2.1, z możliwością aktualizacji do 2.2, ponieważ Galaxy S nie ma żadnych sprzętowych ograniczeń, o czym możecie się przekonać zapoznając się ze specyfikacją techniczną.

SZCZEGÓŁY NA FORUM WWW.SAMSUNGGALAXY.EU

Te kilka zdań wstępu w zupełności wystarczy i czas zabrać się za testowanie, ponieważ zapewne tak jak i ja jesteście ciekawi jak sprawuję się smartphone, które głównym zadaniem jest walka z iPhone 4.OBUDOWA:

     Na początku należy postawić pytanie. Jak powinien wyglądać telefon z najwyższej półki? Czy ma on być kopią iPhona, czy też powinien prezentować własny i niepowtarzalny design? Producenci najczęściej korzystają z doświadczeń innych, którym ze swoim urządzeniem udało się odnieść sukces rynkowy. W przypadku Samsunga Galaxy S jest bardzo podobnie. W dużej mierze kształt obudowy przypomina iPhona 3G/GS. Zaokrąglone rogi oraz boki, które oble przechodzą w płaską tylną część obudowy, aluminiowa obwódka, a pod ekranem na środku przycisk nawigacyjny, różnicy się jedynie kształtem od instalowanego w iPhone 3. Po obydwu stronach dodane jedynie przyciski sensoryczne usprawniające obsługę systemu Android. Ktoś kto nie miałby wcześniej nie widział chociażby na zdjęciach Galaxy S , mógłby go wziąć za powiększoną wersję iPhona 3.

Jednym słowem obudowa prezentuje się bardzo dobrze niestety podczas użytkowania równomiernie pokrywa się odciskami naszych palców, co już tak dobrze nie wygląda. Ale to uroda błyszczącego plastiku.

 

 

Nad ogromnym, 4 calowym ekranem znajduje głośnik telefonu, a pod nim tak jak już wyżej wspomniałem 3 przyciski, w tym dwa sensoryczne, których "wrażliwość" na dotyk jest ustawiona na odpowiednim poziomie.

Na tylnym panelu znajduje się obiektyw 5 megapixelowego aparatu cyfrowego z funkcją nagrywania w jakości HD 720p (1280x720px).

Na dolnym brzegu umieszczono otwór mikrofonu.

Na górnym wyjście słuchawkowe 3,5mm oraz złącze USB. Jest to idealne miejsce na tego typu złącza ponieważ trzymając telefon tradycyjnie pionowo w kieszeni nie mamy problemu z plączącym się kablem od słuchawek.

Po stronie lewej znajdują się przyciski poziomu głośności.

Po prawej natomiast "power".

 

Pewnie zastanawiacie się gdzie jest slot na kartę microSD i tutaj nie mam dobrych wiadomości. Podobnie jak w LG Swift został on umieszczony pod tylnym panelem, więc jeżeli chcemy wymienić kartę musimy zdjąć tylko pokrywę. Na szczęście nie musimy wyłączać smartphona, ani wyciągać baterii. Jest to jedna z niewielu wad tego smartphona i jak dla mnie kompletnie niezrozumiała, dlaczego nie można było zrobić wejścia na którymś z boków telefonu, w telefonie kosztującym prawie 2000 złotych!

 

EKRAN:

      W sieci wielokrotnie spotykałem się dyskusjami na forach, który ekran jest obecnie lepszy Super AMOLED Samsunga, czy Retina Display Apple. Sprawa nie jest prosta do rozstrzygnięcia i ja również tego nie zrobię. Najwięksi w tej chwili producenci smartphonów od momentu prezentacji nowej generacji iPhona prowadzą między sobą wojnę na wyświetlacze. Super AMOLED Samsunga, który został zainstalowany w modelu flagowy Galaxy S i9000 kontra Retina Display używany przez iPhone 4.

Steve Jobs prezentując swoje nowe dziecko zapewnił, że nowy wyświetlacz wyznaczy najwyższe standardy na wiele lat oraz dodał, że nie wierzy żeby jakikolwiek producent zbliżył się do parametrów, które udało im się osiągnąć. Czy te słowa to zwyczajne samochwalstwo, czy rzeczywiście produkt Apple jest pod tym względem przełomowy?

Z danych technicznych wynika, że Retina Display bazujący na technologii IPS LCD zapewnia rozdzielczość 960×640, a kąty widzenia to 80 % pełnego zakresu. Natomiast Super AMOLED Samsunga obsługuje rozdzielczość 800×480, nie ma ograniczenia jeżeli chodzi o kąt widzenia oraz nie wymaga żadnego podświetlenia ponieważ sam emituje światło w momencie używania.

Pierwsze testy potwierdzają, że ekran Samsunga jest mniej ostry ale jedynie o 3-5 procent, natomiast zużywa 30% mniej energii niż Retina Display Apple, posiadając ekran większy o pół cala, co można zauważyć nawet czasach czuwania obydwu smartphonów. Samsung Galaxy S i9000 wytrzymuje w sieciach 3G 576 godzin, a iPhone 4 już tylko 300. Na tej podstawie można wyciągnąć pierwsze wnioski, które świadczą na korzyść Galaxy S.

Jeżeli chodzi o ostrość i jakość obrazu w trakcie normalnego używania to jak można się domyśleć w pomieszczeniach jest wręcz perfekcyjna. Testy prowadzone na zewnątrz budynku również potwierdziły bezproblemowe korzystanie ze smartphona nawet w pełnym słońcu, co widać na zdjęciach. Muszę od razu dodać, że ekran widziany za pomocą oczu sprawie jeszcze lepsze wrażenie niż efekt uwieczniony aparatem fotograficznym.

Kolejnym aspektem jest reakcja na dotyk i uruchamianie funkcji. Wszystko odbywa się praktycznie bez najmniejszych problemów. Jest jednak małe "ale". Podczas przechodzenia pomiędzy ekranami głównymi używając kropek na ekranie przedstawiających kolejne podekrany było widać, że nie jest to trafiony pomysł. Kropki są za małe i ciężko w nie precyzyjnie trafić, nie koncentrując przy tym całej swojej uwagi wyłącznie na tej czynności. Osobiście pozostałbym przy przesuwaniu w bok kolejnych ekranów, co jest również możliwe w Galaxy S.

 

MENU:

      Tutaj nie będę się rozpisywał, jest to typowe menu dla Androida w wersji 2.1 o czym dokładniej możecie przekonać się na zdjęciach i filmie. Jak każda wersja Androida tak i ta ma do zaoferowania mnóstwo przydatnych funkcji, począwszy od obsługi konta email, przez dyktafon, notatki, kalendarz, kalkulator, odtwarzacz audio, wideo, kończąc na zaawansowanych DLNA, foto blog oraz Google Maps.

WIFI:

     Konfiguracja połączeń z sieciami WiFi jest szybka i prosta. Zasięg wbudowanego modułu jest więcej niż dobry, i nie było żadnych problemów ze stabilnością połączenia.

 

 

WIDEOFILMOWANIE:

      Jeżeli chodzi o filmy, to jakość przechwytywanego obrazu jest powyżej średniej. Sami możecie się przekonać poniżej w materiale wideo.

 

PRZEGLĄDARKA INTERNETOWA:

     Preinstalowana przeglądarka zapewnia wszystkie niezbędne funkcje potrzebne do buszowania po internecie. Brakuje flasha ale nie stwarza to jakichkolwiek problemów. System zakładek sprawdza się bardzo dobrze w codziennym użytkowaniu, strony wgrywają się szybko i przegląda się je komfortowo.

ZDJĘCIA:

     Samsung Galaxy S został wyposażony w 5 megapixelowy aparat cyfrowy. Zdjęcia dzienne wykonywane przez smartphona są bardzo dobrej jakości, o nocnych nawet nie piszę ponieważ Samsung nie wyposażył swojego flagowego Androida w lampę błyskową, co moim zdaniem jest sporym minusem tej konstrukcji. Niestety względy marketingowe przeważyły i lampa trafiła wyłącznie do smartphonów z systemem BADA. Poniżej znajdują się przykładowe zdjęcia.

PODSUMOWANIE:

     Teraz czas na podsumowanie. W tej chwili Samsung Galaxy S jest dostępny u polskich operatorów w dobrych cenach, oczywiście można go kupić również na Allegri, czy też sklepach internetowych. Cena na wolnym rynku waha się od 1450 do 2200 złotych, czyli nadal utrzymuje sie na wysokim poziomie, nawet kilka miesięcy po debiucie. Jest to smartphone klasy premium, jeden z niewielu, który może walczyć o miano najlepszego nawet z iPhonem 4. Po instalacji wersji Froyo 2.2 Androida jest od niego lepszy, chociażby z uwagi na posiadanie slotu na karty microSD oraz obsługi Flasha.

 

Jak dla mnie Samsung Galaxy S to kwintesencja smartphona i wiem, że niektórzy się ze mną nie zgodzą ale dlatego na rynku jest zawsze miejsce dla dobrych urządzeń, ponieważ o gustach się nie dyskutuje. Rok 2011 będzie rokiem Androida, smartphonów oraz tabletów z tym właśnie systemem i lepiej zacznijcie się przyzwyczajać do tej myśli. Tak jak w tej chwili w komputerach osobistych króluje Windows, tak w mobilnych będzie rządził Android i nadchodzi najlepszy czas na to żeby nauczyć się jego obsługi.

 

Minusy:

 

  • brak lampy błyskowej,

  • brak dostępu do karty microSD bez otwierania obudowy,

Plusy:

 

  • precyzyjny oraz dobrze widoczny w słońcu ekran,

  • elegancka i bardzo dobrze wykonana obudowa,

  • system Android,

  • dobry aparat cyfrowy oraz nagrywanie wideo w jakości HD,

 

Ocena: 7,75 pkt

Obudowa: 6/10

Wydajność: 8/10

Multimedialność: 9/10

Frajda: 8/10


PONIŻEJ TEST WIDEO W JAKOŚCI HD

Blog Widget by LinkWithin
powrot
Komentarze
Nick
Treść
Kod
Komentarze:
steel
dn. 27.01.2011 godz. 12:00:00

Jak dla mnie recenzja ok, lecz te filmiki bez lektora takie bezpłciowe. Ja na waszym miejscu na początku filmików mówiłbym z jakiego tworzywa itp. zrobiona jest np. klapka, co jest plusem i minusem tego smartfona, takowe filmiki się ciekawiej ogląda. To samo tyczy się omawiania wybranych aplikacji w telefonie.

Wszystkie znaki towarowe zamieszczone w serwisie są znakami zastrzeżonymi, pojawiają się wyłącznie w celach informacyjnych.