Powiadamiaj o nowościach:
regulamin
rss
google
mobileman
Aktualność

Test Huawei Ideos U8150 - chiński Android w natarciu

autor: Jarosław Gołaszewski, źródło: mobileman.pl, dn. 17.07.2011 godz. 23:34

        Huawei to drugi chiński producent telefonów po ZTE, który wchodzi na rynek polski rynek pod własną marką. W odróżnieniu od konkurenta, wprowadza jednocześnie 2 modele. Dzisiejszy test dotyczy niskobudżetowego smartphona Huawei Ideos U8150, wyposażonego jednak już w Androida 2.2 Froyo, czyli pierwszą godną polecenia wersję tego systemu. Opierając się na doświadczeniach z ZTE Blade i dwuznacznych odczuciach z użytkowania tego smartphona z niecierpliwością chciałem się dowiedzieć, jak Chińczycy zaprojektowali Ideosa z myślą o europejskim odbiorcy i czy ma on jakiekolwiek szanse w konfrontacji z Samsungiem Galaxy Mini oraz LG Swift Me. Koreańczycy, mają już spore doświadczenie oraz sukcesy z „Androidami”, a Chińczycy nieśmiało rozpoczynają swoją ekspansję.

ZAPRASZAMY NA FORUM HUAWEI!!!

OBUDOWA:

       Na pierwszy rzut oka, obudowa wygląda bardzo ładnie i w końcu jest kolorowa. Może to za dużo powiedziane, jednak na tle w większości czarnych lub w najlepszym wypadku czarno-szarych smartohonów, klapka baterii dostępna w kilku wersjach kolorystycznych robi bardzo pozytywne wrażenie. W testowanym egzemplarzu otrzymaliśmy kolor niebieski metalik. Plastyki z jakich została wykonana obudowa są bardzo dobrej jakości, która nie odbiega zupełnie od tych użytych w Samsungu Galaxy Mini, a może nawet są minimalnie lepsze również od zastosowanych w LG Swift Me. Nic nie skrzypi, nie rozłazi się w rękach, a klapkę baterii można bezpiecznie zdjąć przesuwając najpierw do dołu.

Przednia powierzchnia smartphona to 2,8 calowy ekran, a nad nim szczelina głośnika z elegancką metalową siatką. Na dole cztery dotykowe przyciski funkcyjne, a pod nimi znajduje się 4-kierunkowy przycisk nawigacyjny ze srebrną obwódką oraz 2 przyciski „słuchawkowe”, czerwony i zielony.

 

Z tyłu, znajduje się obiektyw 3,2 megapixelowego aparatu cyfrowego, oraz zewnętrzny głośnik. Klapka baterii występuje w jednym z kilku dostępnych kolorów: niebieskim, fioletowym oraz żółtym.

Na dolnym brzegu znajdziemy złącze micro USB oraz mikrofon.

Na górnym zainstalowano wyjście słuchawkowe 3,5mm oraz przycisk power.

Prawa strona jest całkowicie gładka i brak na niej jakichkolwiek przycisków, czy gniazd.

Natomiast po lewej zamontowano przyciski głośności.

ZAPRASZAMY NA FORUM HUAWEI!!!

Jak w każdym smartphonie z systemem Android, znajdziemy również tutaj slot na karty micro SD, po raz kolejny umiejscowiony pod klapką baterii i dostępny dopiero po wyjęciu akumulatora.

 

EKRAN:

      Huawei Ideos U8150 otrzymał 2,8 calowy ekran oporowy. Dla jednych to będzie wada, dla innych zaleta, nie zmienia to faktu, że jest to już stara technologia i większość nowych smartphonów wyposażana jest w ekrany pojemnościowe. W tym przypadku dotyk działa bardzo sprawnie i nie było żadnych problemów z obsługą aplikacji. Nie działa tutaj oczywiście multitouch, a powiększanie stron www działa przy pomocy przycisków ekranowych plus/minus. Rozdzielczość jaką obsługuje ten ekran to jedynie 320x280 pixeli, czyli również standard dla ekranów tej wielkości. Paleta barw to 256k kolorów i to niestety widać. Takie ekrany były dobre rok temu, teraz okupują najniższą półkę na rynku smartphonów i jeżeli ktoś kupuje taki smartphone musi się z tym liczyć.

W pomieszczeniach czytelność ekranu, kontrast, jak i barwy są na dobrym poziomie, po wyjściu na zewnątrz, nie możemy oczekiwać cudów. Czytelność spada bardzo mocno i żeby chociaż zadzwonić musimy przejść w cień. W pełnym słońcu działamy na nim „na pamięć”, praktycznie nic nie widać. Najlepiej zastosować jasną tapetę, ten zabieg poprawi czytelność poza pomieszczeniami.

ZAPRASZAMY NA FORUM HUAWEI!!!

 

MENU:

        Nad menu nie ma co się bardzo rozwodzić. Zwyczajne menu Androida 2.2, które możecie dokładnie obejrzeć na filmach i zdjęciach poniżej.

 

PRZEGLĄDARKI INTERNETOWE:

       Jak już wielokrotnie pisałem przy okazji testów innych Androidów, standardowa przeglądarka systemu daje radę. Jak ktoś potrzebuje więcej funkcji, to powinien wgrać sobie Dolphin Browser. Jak na ekran oporowy nie ma żadnych problemów z korzystaniem ze stron www. Brak multitoucha powoduje niedostępność płynnego powiększania stron. Mamy do użytku jedynie przyciski +/-. W stosunku do ekranów pojemnościowych, komfort przeglądania stron www jest niski ale jeżeli bierzemy pod uwagę wyłącznie ekrany oporowe, to Huawei Ideos U8150 ma jeden z najlepszych na rynku.

 

GPS:

      Moduł GPS jest bardzo dobrej jakości jak na telefon budżetowy. Łapie satelity w ciągu 3-4 minut i działa nawet w pomieszczeniach. Na tle swojej konkurencji cenowej jest liderem pod tym względem.

 

WiFi:

       Zainstalowany moduł WiFi działa w trybach 802.11 b/g. Zasięg średni bez rewelacji. Łapie bez problemu przez ściany oraz sufit. Zasięg w poziomie przez jedną ścianę na zewnątrz budynku to ok 15-20 metrów, do zgubienia sygnału.

ZAPRASZAMY NA FORUM HUAWEI!!!

ZDJĘCIA i FILMOWANIE:

       Huawei Ideos U8150 ma zainstalowany aparat cyfrowy o matrycy 3,2 MPixela. Rozdzielczość nagrywanych filmów to jedynie 352x288px, więc i jakość samych filmów jest bardzo słaba, brak im płynności, barwy są średnie, a głos który nagrywa się przy okazji kręcenia filmów jest bardzo słaby. Filmy nagrywane są w formacie 3gp. Zobaczymy później jak ten mikrofon radzi sobie w zwykłych rozmowach.

Co do zdjęć to ich jakość jest na średnim poziomie i kolejny raz jeżeli brać pod uwagę nisko budżetowe Androidy to nie wyróżnia się w żadną stronę.

 

FILMY i MUZYKA:

       Jeżeli chodzi o formaty wideo to teoretycznie Android obsługuje praktycznie wszystko, jednak jakość odtwarzania oraz płynność zależy bezpośrednio od wydajności sprzętowej danego smartphona. Na tym polu Huawei nie ma się kompletnie czym pochwalić. Format RMVB klatkuje i tnie dźwięk, MP4 spore problemy z odkodowywaniem obrazu, poza tym oczywiście tnie i na koniec wszechobecny format AVI. Da się obejrzeć filmy w nim kodowane, jednak płynność odtwarzania pozostawia pewien niedosyt.

Muzyka odtwarza się bez żądnych problemów w różnych formatach, jednak nie jest coś wyjątkowego, ponieważ zwykłe telefony bez Androida, iOsa, Symbiana, czy BADA radzą sobie równie dobrze, a czasami i lepiej. Głośnik zewnętrzny w Huawei Ideos U8150 jest w miarę dobrej jakości, jeżeli nie będziemy go podgłaśniać na maksa. Niestety głośność maksymalna jest nie wystarczająca jeżeli chodzi o jakieś głośniejsze otoczenie, lepiej słuchać na słuchawkach, lub podłączyć dodatkowy głośniczek zewnętrzny.

ZAPRASZAMY NA FORUM HUAWEI!!!

YOUTUBE:

       Kolejna przydatna aplikacji i niestety wpadka Huawei Ideos U8150. Filmy z YT zarówno odtwarzane przez aplikacje YT preinstalowaną, dostępną w menu tną podczas odtwarzania, jak i filmom odtwarzanym przez przeglądarkę internetową również brak płynności. Dobrze, że chociaż dźwięk jest płynnie odtwarzany.

 

BATERIA:

       Huawei Ideos został wyposażony w 1200 mAh baterię, co przy jego parametrach sprzętowych wystarcza na spokojne urzytkownie przez 3-4 dni. Im więcej korzystamy z multimediów, tym bardziej skracamy jej żywotność ale w tym smartphonie nie ma się z czym rozpędzić pod tym względem.

 

WYDAJNOŚĆ:

        Czytając cześć testu o odtwarzaniu filmów pewnie się już zorientowaliście, że U8150 nie jest demonem wydajności. Na początek złą wiadomość, smartphone nie przechodzi testu w Quadrant Standard, więc nie podam wam wyników. Osobiście nie lubię syntetycznych benchmarków i preferuję subiektywne odczucia podczas grania w gry o różnym stopniu wymaganej od smartphona wydajności. Poniżej możecie obejrzeć film prezentujący wydajność Huawei w takich grach jak: Angry Birds, AB Rio, Hungry Shark, Raging Thunder(podobna do Asphalt 3).

ZAPRASZAMY NA FORUM HUAWEI!!!

Jak mogliście się przekonać w każdej z tej gier występuje brak płynności, lub gry nawet się nie uruchamiają, a grać się jedynie w Angry Birds. To chyba wystarczy jako podsumowanie wydajności Huawei Ideos U8150. Niestety zainstalowany układ graficzny jest dużo słabszy nawet od popularnego Adreno 200, a jego nazwa jest nieznana. Telefon ma zainstalowane 256MB pamięci RAM jednak jak to zwykle bywa, dostępnych dla aplikacji jest dużo mniej. Maksymalnie udało mi się zwolnić 100MB pamięci RAM, jednak było wtedy zainstalowanych w telefonie niewiele aplikacji. Na szczęście Android 2.2 umożliwia instalowanie aplikacji bezpośrednio na kartę SD przez co można kontrolować ilość dostępnej pamięci w telefonie. 

 

 

PODSUMOWANIE:

        Na koniec podsumowanie, najtrudniejszy kawałek testu. Dla każdego testowanego urządzenia staram się określić grupę docelową, tym razem jest to więcej niż bardzo trudne, nawet biorąc pod uwagę, że jest to budżetowy telefon. Podstawowym zadaniem smartphonów poza rozmowami głosowymi, smsami są multimedia. W przypadku Huawei Ideos U8150 granie odpada całkowicie, oglądanie filmów ograniczone do formatu AVI, a mały ekran przekreśla jakikolwiek komfort, przeglądanie stron www, na ekranie oporowym daje radę jednak bez rewelacji. Słuchanie muzyki, tak to można robić na U8150 bez problemów. Jedynym godnym uwagi elementem tego Huawei jest jego obudowa. Wykonana została wzorowo, z kolorowymi „pleckami” z dobrych jakościowo materiałów.

Jeżeli szukasz podstawowego telefonu z rozbudowanymi funkcjami to możesz kupić Huawei Ideos U8150, jeżeli jednak chcesz korzystać ze wszystkich dobroci systemu Android oraz multimediów to kup sobie coś innego. W podobnej cenie masz Samsunga Galaxy Mini, z którego będziesz o wiele bardziej zadowolony. A my czekamy na wydajniejszy model tego producenta, ponieważ biorąc pod uwagę tylko U8150, nie wróżymy mu popularności.

 

Minusy:

  • bardzo słaba wydajność w grach,
  • problemy z odtwarzaniem filmów,
  • mała ilość pamięci RAM,
  • nagrywane filmy słabej jakości,

 

Plusy:

  • system Android 2.2,
  • bardzo dobrej jakości obudowa,
  • dobry moduł GPS,
  • dobra jakość rozmowy głosowej,

 

 

Ocena: 3,75 pkt

 

Obudowa: 8/10

 

Wydajność: 1/10

 

Multimedialność: 3/10

 

Frajda: 3/10

 

ZAPRASZAMY NA FORUM HUAWEI!!!

 

ZAPRASZAMY NA FORUM HUAWEI!!!

 

 

 

 

 

Blog Widget by LinkWithin
powrot
Komentarze
Nick
Treść
Kod
Komentarze:
loleczka123
dn. 28.05.2012 godz. 07:51:20
Telefon fajny, nic się nie tnie polecam :)
andre49
dn. 24.03.2012 godz. 11:26:36
Producent twierdzi, że U8150 ma ekran pojemnościowy!
Adrian
dn. 22.07.2011 godz. 12:00:00

Zwykłe chińskie gówno jakich dużo.

Wszystkie znaki towarowe zamieszczone w serwisie są znakami zastrzeżonymi, pojawiają się wyłącznie w celach informacyjnych.