Powiadamiaj o nowościach:
regulamin
rss
google
mobileman
Aktualność

Testujemy HTC 7 Trophy Windows Phone 7 - czy Android ma się czego obawiać?

autor: Jarosław Gołaszewski, źródło: mobileman.pl, dn. 25.06.2011 godz. 18:26

WSTĘP:

      W czasach, gdzie światowy rynek smartphonów jest zdominowany przez dwa systemy operacyjne, na scenę wkracza trzeci wspierany przez giganta, mającego olbrzymie ambicję. Dwoma przewodzącymi systemami są oczywiście iOs firmy Apple oraz Android stworzony przez Google, a pretendentem do tronu Windows Phone 7(7,5) wyprodukowany przez Microsoft. Myślicie pewnie, że o kimś zapomniałem, o firmie która jeszcze 2 lata temu rozdawała karty i była niekwestionowanym liderem produkcji telefonów komórkowych na całym świecie oraz królowała na raczkującym rynku smartphonów, mowa tu o Nokii. Oni sami skutecznie dają o sobie zapomnieć. Finowie z wiadomych tylko sobie przyczyn oddali najbardziej dochodową i perspektywiczną część rynku produkcji telefonów. W tej chwili nie liczą się zupełnie w grze, chociaż ich bardzo ścisła współpraca w Microsoftem i nadchodzące premiery nowych smartphonów przewidziane na końcówkę tego roku mogą odwrócić istniejący stan i pozwolić Nokii na rozpoczęcie mozolnego procesu odzyskiwania klientów.

ZAPRASZAMY NA FORUM WINDOWS PHONE!!!

Wracając do przedmiotu dzisiejszego testu którym jest telefon HTC 7 Trophy, wyposażony w system operacyjny Windows Phone 7, czyli najmłodsze dziecko Microsoftu, można śmiało stwierdzić, że jest on przyczółkiem na rynku smartphonów, z którego to MS będzie próbowało zagrozić pozycji Apple oraz Google. Moim zdaniem mamy tutaj sytuację podobną do tej, która miała miejsce kilka lat temu na rynku konsoli. Rządziły tam wtedy Nintendo oraz Sony, a Microsoft pierwszym Xboxem torował sobie drogę na szczyty list sprzedaży konsol w obecnym czasie.

Tym razem mogą mieć dużo łatwiej, ponieważ ich system operacyjny Windows Mobile był obecny w komórkach już od wielu lat, jednak produkty w niego wyposażony były skierowane do biznesmenów. Nie było modeli popularnych, dla wszystkich, jakie teraz dominują na tym rynku.

Tym razem ma by inaczej, Microsoft ma wielkie ambicje i warto obserwować, czy uda mu się zrealizować własne założenia.

 

OBUDOWA:

       W kwestii obudowy widzieliśmy już różne wynalazaki, jednak konsumenci wybierają najczęściej to co znane i sprawdzone, więc i producenci trzymają się opracowanych przez siebie schematów, zmieniając jedynie detale, czy zwiększając jakość wykorzystanych materiałów wraz ze wzrostem prestiżu danego modelu.

ZAPRASZAMY NA FORUM WINDOWS PHONE!!!

HTC w modelu 7 Trophy poszło w jakość, obudowa jest bardzo dobrze zaprojektowana i wykonana z możliwie najlepszych materiałów. Nie ma się do czego przyczepić. HTC zachowuje nadal pewien swój styl, dzięki któremu możemy już na pierwszy rzut oka rozpoznać, że to właśnie z ich fabryki wyszedł ten model. Ja określił bym to w pewnym stopniu "surowością" formy i faktury użytych materiałów, przy zachowaniu najwyższej jakości.

 

Przednia powierzchnia smartphona to 3,8 calowy ekran z trzema dotykowymi przyciskami funkcyjnymi, umieszczonymi na dole.

 

Z tyłu, w górnej części znajduje się obiektyw 5 megapixelowego aparatu cyfrowego, dioda oraz zewnętrzny głośnik, a wszystko to zamontowane w wystającym elemencie, który nie do końca mi tutaj pasuje. Klapka baterii nie sięga do końca obudowy, jak ma to najczęściej miejsce.

 

Dolny brzeg pozbawiony jest całkowicie złączy oraz przycisków. Znajdziemy tam wyłącznie mikrofon.

 

Na górnym zainstalowano wyjście słuchawkowe 3,5mm oraz przycisk power.. Jest to idealne miejsce na słuchawki ponieważ trzymając telefon tradycyjnie pionowo w kieszeni nie mamy problemu z plączącym się kablem od słuchawek.

 

Po stronie prawej znajduje się przycisk migawki aparatu, wykonany z metalu.

 

Natomiast po lewej znajduje się złącze USB oraz przyciski głośności.

 

Dla tych, dla których slot na karty micro SD jest już standardem mam złą wiadomość. HTC nie zainstalowało w tym modelu takiego złącza, czyli posłużono się filozofią Apple, dla „androidowców” zupełnie nie zrozumiałą.

 

 

EKRAN:

      Ekran to jeden z największych plusów HTC 7 Trophy, bardzo dobry kontrast oraz odwzorowanie barw, widoczność elementów wyświetlanych na ekranie nawet w słoneczny dzień jest na bardzo wysokim poziomie, porównywalnym do ekranów Super AMOLED. 3,8 calowy wyświetlacz wykonano w technologii Super Clear LCD i działa on z maksymalną rozdzielczością 480 x 800 WVGA. Czułość ekranu również nie pozostawia nic więcej do życzenia, a w duecie systemem Windows Phone 7 stanowi, jedno z najszybszych połączeń na rynku, pozostawiając daleko w tyle smartphony z Androidem i dorównując nawet iPhonowi 4. Trzeba przyznać, że Microsoft w tej dziedzinie bardzo dobrze odrobił lekcje w przeciwieństwie do Google.

ZAPRASZAMY NA FORUM WINDOWS PHONE!!!

 

MENU:

       iOs ma równiutkie ikonki, Android ikonki i widgety, a Windows Phone 7 kafelki. Każdy system musi posiadać elementy, które od razu pozwolą go odróżnić od innych. Microsoft postawił na jeden ekran główny, który przewijany w dół ukazuje wszystkie funkcje. Ruch palcem w lewo przesuwa nas do menu telefonu, gdzie kwadratowe ikonki ustawione są w jednej pionowej linii, a obok nich, znajdują się nazwy aplikacji. Można się zastanawiać, czy to rozwiązanie jest bardziej ergonomiczne niż w przypadku konkurencyjnych systemów i na to nie dam wam odpowiedzi, ponieważ jest czytelne i przejrzyste, a reszta to już kwestia gustu. Jednym kafelki będą się podobać, a innych będzie drażnić brak możliwości dowolnej aranżacji ekranów, jaka występuje w przypadku Androidów.

 

 

PRZEGLĄDARKI INTERNETOWE:

       W systemie Microsoftu nie mogło zabraknąć ich przeglądarki internetowej, czyli Internet Explorera. Obojętnie co by się napisało o tej aplikacji to większość z nas zna jej wady i zalety. Przeglądanie stron działa bez problemu, a sprawny multitouch pomaga w komfortowym korzystaniu z dobrodziejstw stron www.

W Explorerze mamy system zakładek, wyświetlany w postaci kwadratowych podglądów stron, bardzo podobny do znanego z Safari w systemie iOs. W 100% obsługiwane są polskie znaki, więc czytanie treści na stronach nie nastręcza żadnych problemów. Podczas testu przeglądarka zawiesiła się, co akurat udało mi się uwiecznić na filmie, a wy możecie to zobaczyć na drugim filmie. 

ZAPRASZAMY NA FORUM WINDOWS PHONE!!!

 

MARKETPLACE:

       Jest to odpowiedź Microsoftu na Android Market oraz App Store. Graficznie nie przypadła mi do gustu, jednak merytorycznie jest z nim wszystko w porządku. Na razie ilością aplikacji nie może się równać z konkurencją ale aplikacje, które tam trafiają są dobrze napisane i przemyślane, a gry tam dostępne będą z czasem największym atutem tej platformy.

ZAPRASZAMY NA FORUM WINDOWS PHONE!!!

 

GPS:

      Czułość modułu prezentuje bardzo dobry poziom, jednak nie miałem do dyspozycji żadnej nawigacji, żeby sprawdzić go w „ogniu walki” Dostępne są jedynie Bing Maps.

 

WiFi:

       Zainstalowany moduł WiFi działa w trybach 802.11 b/g/n. Zasięg można porównywać z najlepszymi laptopami. Sygnał jest stabilny, połączenie nie jest zrywane. Podczas testu nie występowały żadne problemy ze stabilnością. Moduł działał tak jak powinien, bez najmniejszych problemów.

EMAIL:

       Windows Phone 7 ma wbudowany moduł synchronizacji poczty z kilkoma popularnymi serwisami, takimi jak: Google Yahoo, Windows Live, Hotmail, czy XBOX Live. Oczywiście możecie również skonfigurować dowolne konto pocztowe.

 

ZDJĘCIA i FILMOWANIE:

      HTC 7 Trophy podobnie jak Motorola Defy posiada 5 megapixelowy aparat cyfrowy oraz wbudowana diodową lampę błyskową. Moim zdaniem jakość zdjęć jest bardzo dobra i lepszą od wspomnianej Defy, chociaż na sieci spotkałem się z niezbyt przychylnymi opiniami o aparacie cyfrowym zainstalowanym w Trophy.

ZAPRASZAMY NA FORUM WINDOWS PHONE!!!

Co do nagrywania wideo, tutaj jest trochę gorzej. Co prawda mamy możliwość nagrywania w formacie HD 720p jednak płynność obrazu jest niezadowalająca. Nie ma też funkcji płynnego zoomu podczas przechwytywania obrazu. Poniżej możecie zobaczyć zarówno zdjęcia wykonane tym smartphone, jak i nagrany film.

 

FILMY i MUZYKA:

      Jeżeli chodzi o formaty wideo to Windows Phone 7 obsługuje ich ograniczoną ilość, a są to: m4v, mp4 oraz wmv. Ulubione przez większość użytkowników pliki avi oraz rmvb, muszą by żmudnie konwertowane do powyższych formatów. Z muzyką jest już trochę lepiej, tutaj wybierać możemy wśród: wma oraz na całe szczęście mp3 128-320 Kbps.

Jakość odtwarzanych filmów na ekranie jest bardzo dobra, poniższe wideo nie ukazuje w pełni możliwości smartphona. Również jakość odtwarzanej muzyki jest na zadowalającym poziomie.

 

BATERIA:

      W tym punkcie HTC w ogóle się nie popisało montując do tak wydajnego smartphona baterię o pojemności 1300mAh i zapewniającą według ich danych jedynie 360 godzin działania w trybie spoczynku. W rzeczywistości przy używaniu funkcji multimedialnych, bateria trzyma 1 dzień, przy oszczędzaniu do rozmów, smsów i odrobiny internetu, udaje się ją ładować co 2 dni.

 

WYDAJNOŚĆ:

       Sercem HTC 7 Trophy jest procesor Snapdragon z zegarem 1 Ghz, więc już od razu możemy założyć, że wydajność będzie więcej niż zadowalająca. I tak w rzeczywistości jest. Pobrałem z Marketplace demo gry Assassin Creed, które możecie obejrzę w działaniu na tym smartphonie poniżej i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością grafiki oraz płynnością działania gry. Wszystko śmigało idealnie, aż nie chciało się kończy grania. Niestety nie ma tu Quadranta z Androida, żeby można było precyzyjnie porównać wydajność smartphona w WP7. Jeżeli Microsoft będzie zapełniał bibliotekę gier w Marketplace dobrymi tytułami i jeszcze uda mu się zachęcić użytkowników Xbox Live do kupna telefonów z WP7 jako przenośnych konsoli, to jestem pewien, że za rok lub dwa nawiąże wyrównaną walkę z systemami iOs oraz Android, nie tylko w niszy biznesowej ale również multimedialnej.

ZAPRASZAMY NA FORUM WINDOWS PHONE!!!

 

PODSUMOWANIE:

       Osobiście używam wspomnianej w treści testu Motoroli Defy i uważam ją za prawie idealny smartphone, jednak jeżeli myślicie, że Microsoft wypuścił system, którym nie warto się zainteresować to jesteście w wielkim błędzie. Moim zdaniem już na starcie w obecnej postaci pod wieloma względami przewyższa on Androidy do wersji 2.0, a nawet 2.1, z wersjami 2.2 oraz 2,3 może on swobodnie konkurować. Pamięta ktoś może Androida 1.0? Może lepiej, że nie. Wtedy rządził Symbian i rozpędzał się iOs. Podobnie może być i w tym przypadku, gdzie kolejne wersje Windows Phone będą zwiększały wartości użytkowe smartphonów, a dobrze rozbudowana i sensownie integrowana platforma Xbox Live będzie nakręcała sprzedaż telefonów z tym systemem. Marketplace powoli się zapełnia, a Microsoft dopilnuje żeby ilość aplikacji rosła w szybkim tempie. Kolejnym dodatnim punktem jest współpraca z Nokią. Dzięki niej WP7 może trafić do bardzo szerokiej i bardzo wiernej rzeszy użytkowników fińskiej marki.

Podsumowując, HTC 7 Trophy jest bardzo ciekawym modelem smartphona i już od razu na kupno mogą się decydować osoby, których nie stać na iPhona, a nie mają umiejętności i potrzeby ciągłego grzebania w systemie, jak to ma miejsce w Androidach. Tutaj dostają nowoczesny, szybki i dobrze wyposażony smartphone już od pierwszego uruchomienia.

 

Minusy:

  • brak slotu na kartę micro SD,
  • krótko trzymająca bateria,

 

Plusy:

  • precyzyjny ekran dotykowy,
  • bardzo szybki interfejs,
  • diodowa lampa błyskowa,
  • wysoka wydajność procesora i układu graficznego,

 

ZAPRASZAMY NA FORUM WINDOWS PHONE!!!

 

Blog Widget by LinkWithin
powrot
Komentarze
Nick
Treść
Kod
Komentarze:
muntor
dn. 16.07.2011 godz. 12:00:00

A jak w swoim telefonie mialem zdjecie Britney Spears, wygladala identycznie jak ta zywa,ale byla jakas martwa.... Ludzie, zastanowcie sie co piszecie.. Ja osobiscie uzywam i9000(A2.3.3) i nastepny telefon to na 100% bedzie wm7

Androidzista o0
dn. 26.06.2011 godz. 12:00:00

jako użytkownik Androida jestem zażenowany menu w tym telefonie, ponieważ na swoim telu miałem launcher właśnie windows phone, wyglądający identycznie jak w trophy. brak możliwości konfiguracji jest strasznie wkurzająca. brak slotu karty MSD? porażka... Telefon nie warty zakupu, polecam coś z Androidem...

Wszystkie znaki towarowe zamieszczone w serwisie są znakami zastrzeżonymi, pojawiają się wyłącznie w celach informacyjnych.