mobileman.pl

mobileman – komputery, technologie, elektronika

telefon z kamerą termowizyjną
Zakupy

Do czego przyda się telefon z wbudowaną kamerą termowizyjną?

Nowoczesny smartfon coraz częściej służy nie tylko do dzwonienia. Spełnia nie tylko swoją tradycyjną funkcję. Zastępuje on wiele innych urządzeń. Posiadając w kieszeni smartfon mamy również aparat fotograficzny, kamerę video, nawigację samochodową czy też dyktafon. Smartfon może być również wyposażony w kamerę termowizyjną. Do czego może przydać się takie zastosowanie? Czy należy telefony z wbudowaną kamerą termowizyjną traktować jako niepotrzebny gadżet? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Na jaki sposób można wykorzystać kamerę termowizyjną w telefonie?

Telefon z wbudowaną kamerą termowizyjną może przydać się w wielu zastosowaniach. W czasach pandemii koronawirusa jego naturalnym zastosowaniem może być łatwe namierzanie osób z podwyższoną temperaturą. Jednak taki telefon sprawdzi się nie tylko w prostych zastosowaniach medycznych. Może znaleźć się we wszystkich sektorach, w których przyda się łatwe namierzenie obszarów charakteryzujących się podwyższoną temperaturą. Jednym z takich sektorów jest hydraulika, gdzie telefon z kamerą termowizyjną może okazać się sprawdzonym pomocnikiem. Takie urządzenie może przydać się również w wojsku podczas namierzania intruzów w strefach zamkniętych dla ludzi. Inne branże, w których termowizja jest przydatna to budownictwo czy też leśnictwo. Telefon wyposażony w kamerę termowizyjną nie jest więc tylko kolejnym gadżetem. Może okazać się przydatny w wielu sytuacjach z codziennego życia.

Jak taki system działa?

Telefon z wbudowaną kamerą termowizyjną jest wyposażony w specjalny sensor, który wychwytuje promieniowanie podczerwone. Urządzenie rejestruje nie tylko światło widzialne, lecz także temperaturę filmowanego obiektu. Obsługa aplikacji obsługującej obraz z kamery termowizyjnej jest bardzo podobna do aplikacji tradycyjnych kamer i aparatów. Użytkowanie kamery termowizyjnej w telefonie nie jest trudne. Czy można zainstalować kamerę termowizyjną w swoim dotychczasowym smartfonie? Nie jest to łatwe. Sama instalacja aplikacji może nie wystarczyć do prawidłowego działania całego systemu. Kamery termowizyjne do telefonu są jednak dostępne na rynku. Wystarczy taką kamerę podłączyć do portu usb znajdującego się w telefonie, żeby spełniała należycie swoją funkcję.

Telefon z wbudowaną kamerą termowizyjną sprawdzi się w wielu sytuacjach. Takie urządzenie nie powinno być traktowane jako gadżet. Zastosowanie sensora mierzącego temperaturę otoczenia nie jest powszechne. Dlatego takie urządzenia zostaną z pewnością docenione przez wymagających profesjonalistów.