Strona główna
Komputery
Tutaj jesteś

Stary sprzęt IT w firmie – co z nim zrobić?

Komputery Data publikacji - 13 grudnia 2023 Autor - Redakcja mobileman.pl
Stary sprzęt IT w firmie


W każdej firmie prędzej czy później przychodzi moment, kiedy konieczna staje się wymiana sprzętu IT. W jej wyniku powstaje dylemat, co zrobić ze starymi komputerami, laptopami oraz smartfonami. Składowanie tego typu urządzeń jest nieopłacalne ze względu na zajmowane miejsce i utratę wartości. Na szczęście istnieją alternatywne rozwiązania, dzięki którym firma może zyskać na wymianie sprzętu. Co więc można zrobić? Odpowiadamy!

Wykup sprzętu IT od firm

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest odkup sprzętu przez wyspecjalizowaną w tej dziedzinie firmę. Pozwoli to na pozbycie się niechcianych urządzeń, a jednocześnie zarobienie na nich. Jak wygląda tego typu proces? W pierwszej kolejności przedsiębiorstwo musi dostarczyć firmie odkupującej listę urządzeń, które ma do sprzedania. Ta na jej podstawie dokonuje wstępnej wyceny.

Kolejnym etapem jest transport sprzętu do firmy, która jest zainteresowana odkupem. Proces ten może się odbyć poprzez osobiste dostarczenie wyposażenia przez sprzedającego lub odebranie urządzeń przez pracowników firmy odkupującej. W dalszej kolejności sprzęt jest testowany, a na podstawie wyników tworzony jest szczegółowy raport. Na jego podstawie konstruowana jest ostateczna wycena urządzeń.

A co z danymi wrażliwymi?

Wśród właścicieli firm decydujących się na skorzystanie z usług skupu sprzętu komputerowego może powstać wątpliwość, co z danymi służbowymi, które znajdują się na nośnikach? Nie ma powodów do obaw. Przedsiębiorstwa zajmujące się odkupem komputerów dbają również o usunięcie danych wrażliwych z nośników elektronicznych. W jaki dokładnie sposób się to odbywa?

W przypadku komputerów i laptopów, które będą przeznaczone do ponownego użycia, stosuje się tzw. programowe usuwanie danych. Jest to w pełni skuteczny, a także bezpieczny proces usuwania danych, który polega na wielokrotnym nadpisywaniu informacji znajdujących się na nośnikach. Co ważne – fakt całkowitego usunięcia danych jest potwierdzany przez firmę za pomocą specjalnego protokołu.

Wykup pracowniczy

Bardzo ciekawą alternatywą dla sprzedaży sprzętu informatycznego do skupu może być wykup pracowniczy. Jak sama nazwa może wskazywać, jest to opcja polegająca na sprzedaży używanego w firmie sprzętu swoim własnym pracownikom. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, na którym mogą skorzystać obie strony. Warto wiedzieć, że pracownikom można sprzedawać różne sprzęty – od komputerów i laptopów, przez smartfony, aż po drukarki.

Podobnie jak w przypadku wykupu sprzętu IT, na rynku można znaleźć firmy, które pośredniczą w procesie wykupu pracowniczego. W zależności od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa usługi te mogą być częściowe lub kompleksowe. Najważniejszym elementem całego procesu jest oczywiście opisywanie wyżej czyszczenie nośników danych. To właśnie ono pozwala dokonać odsprzedaży w sposób legalny.

Materiał zewnętrzny

Programy lojalnościowe B2B

Redakcja mobileman.pl

Nasz zespół specjalistów zajmuje się pisaniem artykułów na blogu o elektronice, internecie, komputerach, multimediach i technologii. Dzielimy się głęboką wiedzą z tych dziedzin, dostarczając czytelnikom wartościowe treści zawierające praktyczne porady, recenzje najnowszych produktów oraz aktualne trendy. Nasze artykuły są skierowane do entuzjastów technologii, poszukujących rzetelnych informacji i inspiracji w szybko rozwijającym się świecie cyfrowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?