mobileman.pl

mobileman – komputery, technologie, elektronika

sterowanie komputerem z telefonu
Komputery

Jak sterować komputerem na odległość?

Nasze komputery domowe mają coraz więcej zastosowań. W wielu domach służą jako centrum multimedialne. Dzięki komputerowi podłączonemu do internetu mamy dostęp do tysięcy filmów oraz dziesiątek kanałów telewizyjnych. Jednak oglądanie filmów i telewizji z odległości kilkudziesięciu centymetrów w dłuższym okresie może być męczące i niezbyt zdrowe. Dlatego warto zadbać o zapewnienie odpowiedniego komfortu oglądania.

Zapewnienie wygodnego miejsca w odpowiedniej odległości od ekranu komputera nie jest zbyt trudnym zadaniem. Do komfortowego oglądania wystarczy wygodny fotel, który ustawimy odpowiednio daleko od monitora. Jednak pozostaje kwestia sterowania komputerem na odległość. Cykliczne wstawanie po to, żeby przewinąć obraz lub też zmienić głośność dźwięku może być frustrujące. Przyda się więc odpowiedni kontroler, dzięki któremu będziemy mogli operować funkcjami naszego komputerowego centrum multimedialnego na odległość.

Jak sterować komputerem na odległość? Rozwiązanie, które nasuwa się automatycznie polega na użyciu myszy i klawiatury bezprzewodowej. Jednak taka opcja ma swoje wady. Zestaw składający się z klawiatury i myszy jest dosyć kosztowny. Jego wielkość sprawia, że może nie być wygodny w zastosowaniach multimedialnych. Do sterowania komputera na odległość możemy przydać się nasz telefon. Sterowanie komputerem z telefonu jest łatwe. Wystarczy do tego instalacja odpowiedniego programu na komputerze oraz smartfonie. Bardzo wiele aplikacji dostępnych jest za darmo. Istnieje jednak jeden warunek konieczny do zapewnienia komunikacji pomiędzy smartfonem i komputerem. Oba urządzenia muszą być podłączone do tej samej sieci wifi. Istnieje też opcja połączenia obu urządzeń za pomocą komunikacji Bluetooth.

Oglądanie filmów i programów telewizyjnych nie jest jedynym zastosowaniem, do którego przyda się funkcjonalność sterowania komputerem z telefonu. Nasz telefon może służyć również jako kontroler do gier. Zastępuje on w takiej opcji joystick, klawiaturę lub też mysz. Istnieje też opcja dostępu do zasobów komputera z każdego miejsca na świecie za pomocą systemu TeamViewer. Dzięki odpowiedniej aplikacji otrzymujemy łatwy dostęp do plików i funkcji naszego komputera. Jest to jednak rozwiązanie płatne, które będzie bardziej odpowiednie do zastosowań komercyjnych.

Podsumowując, warto wykorzystywać wszystkie możliwości naszego komputera. Odpowiednie jego skonfigurowanie sprawi, że nie będziemy potrzebować dodatkowych urządzeń do oglądania telewizji i serwisów video na żądanie.