Strona główna
Technologie
Tutaj jesteś

Jak przygotować się do nadchodzących zmian w telewizji naziemnej? Telewizor z DVB-T2

Technologie Data publikacji - 21 lutego 2022 Autor - Redakcja mobileman.pl
Jak przygotować się do nadchodzących zmian w telewizji naziemnej

W niedalekiej przyszłości, a dokładniej w drugim kwartale 2022 roku, rozpocznie się zmiana standardu sygnału telewizji naziemnej w Polsce. Oznacza to, że odbiorniki telewizyjne korzystające tylko z DVB-T nie będą mogły odbierać już sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. Czym jest to spowodowane? Jakie kroki można podjąć, aby po wprowadzeniu standardu DVB-T2 móc dalej korzystać z telewizji naziemnej? Odpowiadamy.

Na czym polega zmiana?

DVB-T2 i DVB-T – co to jest? DVB-T2 to druga generacja DVB-T, czyli standardu telewizji naziemnej, który w ostatniej dekadzie zastąpił w Polsce sygnał analogowy. Nieodległe zmiany nastąpią na skutek zaleceń ogólnej zmiany standardu na DVB-T2 w Europie. DVB-T2, czyli Digital Video Broadcasting-Terrestrial Second Generation będzie służył do efektywniejszego transferu danych multimedialnych. Można zatem wywnioskować, że widzowie będą mogli spodziewać się powiększenia oferty kanałów telewizyjnych. Obecne korzystanie z kodeku AVC również ulegnie zmianie – zastąpi go kodek HEVC. Dzięki nowemu kodekowi, wydajniejszemu pod względem kompresji danych, możliwy będzie przesył danych audio/wideo lepszej jakości niż dotychczas.

Telewizor z DVB-T2 – jak sprawdzić, czy mój telewizor to właśnie takie urządzenie?

Nadchodząca zmiana, poza niewątpliwymi korzyściami, niesie z sobą dla widzów też pewne wymogi. Aby po poszczególnych etapach wprowadzania zmiany standardu w Polsce móc dalej cieszyć się telewizją naziemną w swoim domu, należy sprawdzić, czy nasz sprzęt jest kompatybilny z nowym standardem. Chcesz wiedzieć, czy posiadasz telewizor z DVB-T2? Jest na to kilka sposobów. Udostępnione zostały programy testowe, nadające w nowym standardzie telewizji naziemnej. Możesz zatem spróbować wyszukać takie kanały na swoim urządzeniu. Jeśli Twój telewizor jest w stanie je wyświetlić (możesz być się w regionie, gdzie takiego sygnału jeszcze nie ma), najprawdopodobniej oznacza to, że jesteś już gotowy na nadchodzące zmiany Istnieją też inne opcje sprawdzenia, czy odbiornik w Twoim domu to telewizor z DVB-T2. Możesz sprawdzić daną informację w instrukcji obsługi produktu. Jeśli natomiast taką instrukcją nie dysponujesz, polecamy poszukać stosownych danych w internecie, w specyfikacji technicznej Twojego modelu telewizora.

Telewizor z DVB-T2 czy dekoder?

Jeśli Twój odbiornik telewizyjny do najnowszych nie należy, prawdopodobnie nie jest to telewizor z DVB-T2. W takim przypadku powinieneś wymienić go na nowy lub dokupić oddzielne urządzenie, zwane dekoderem. Dekoder, czy inaczej tuner DVB-T2, po podłączeniu do Twojego sprzętu pozwoli Ci na odbiór sygnału telewizji naziemnej w standardzie DVB-T drugiej generacji. Jest to zdecydowanie tańsza opcja niż zakup nowego telewizora. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup nowego odbiornika telewizyjnego, koniecznie zwróć uwagę na to, czy jest to telewizor z DVB-T2. Pamiętaj, że nowy odbiornik oznaczać może właśnie lepszą jakość obrazu, dźwięku i więcej rozrywki. Rynek telewizorów na ten moment oferuje mnóstwo modeli zgodnych z nowym standardem telewizji naziemnej. Wśród producentów znajduje się marka Samsung, której wszystkie modele wyprodukowane od 2018 roku wyposażone są w tuner DVB-T2.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.

Programy lojalnościowe B2B

Redakcja mobileman.pl

Nasz zespół specjalistów zajmuje się pisaniem artykułów na blogu o elektronice, internecie, komputerach, multimediach i technologii. Dzielimy się głęboką wiedzą z tych dziedzin, dostarczając czytelnikom wartościowe treści zawierające praktyczne porady, recenzje najnowszych produktów oraz aktualne trendy. Nasze artykuły są skierowane do entuzjastów technologii, poszukujących rzetelnych informacji i inspiracji w szybko rozwijającym się świecie cyfrowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?