mobileman.pl

mobileman – komputery, technologie, elektronika

Wtyki bananowe
Technologie

Wtyki bananowe – gwarancja bezpieczeństwa przewodów głośnikowych

Wtyki bananowe są nieodłącznym elementem dobrych systemów audio. Zabezpieczają przewody głośnikowe, zmniejszają ryzyko powstania zwarcia, ułatwiają przenoszenie sprzętu i sprzątanie wokół niego. Pozwalają też zachować estetykę wśród przewodów. Co jeszcze należy o nich wiedzieć?

Czym są wtyki bananowe i jakie jest ich zastosowanie?

Zestawy audio łączą się ze sobą najczęściej poprzez liczne kable. Od jakości ich wykonania zależy też jakość dźwięku. Niestety plątanina kabli jest nieestetyczna i utrudnia sprzątanie, podczas którego istnieje duże ryzyko zniszczenia elementów. Odpinanie i ponowne wpinanie kabli zajmuje z kolei sporo czasu. Z pomocą przychodzą wtyczki, złącza i gniazda, w tym wtyki bananowe. Umożliwiają one szybkie i łatwe łączenie systemów audio ze sobą, np. kolumn z amplitunerem. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu i sztywnemu mocowaniu zniwelowane zostaje ryzyko przypadkowego odpięcia kabla. Zaletą wtyków bananowych jest możliwość oszczędzenia czasu, który trzeba by było poświęcić na ponowne łączenie żyłek ze sobą. Ich odpinanie i podpinanie jest bezpieczne, zajmuje jedynie kilkanaście sekund. Wtyki bananowe produkowane są ze złota, czystej miedzi, srebra i rozwiązań hybrydowych. Występują w różnych kształtach. Popularnością cieszą się modele klasyczne i proste. Dostępne są też warianty kątowe 45-90 stopni. Wszystkie elementy muszą być dopasowane do siebie, by zapewnić komfortowe użytkowanie sprzętu. Należy sprawdzić obecne w nim wejścia i wyjścia audio, a następnie pod tym kątem dobrać wtyk bananowy. Gniazda bananowe są najczęściej stosowane do zakończenia przewodu głośnikowego lub mikrofonowego.

Jak zamontować wtyk bananowy?

Odpowiedni montaż wtyku bananowego pozwoli na jego wieloletnie działanie. Na początku należy zdemontować osłonkę kabla i usunąć około 1,5-2 cm izolacji z każdej żyły (plusa i minusa). Czynność trzeba przeprowadzać delikatnie, by nie uszkodzić przewodu. Następnie pozbawia się wtyk bananowy osłonki. Zazwyczaj wystarczy ją wykręcić. Z wtyku przy pomocy małego śrubokręta należy wykręcić dwie śrubki. Do wtyku wkłada się kabel głośnikowy bez izolacji i zakręca śrubki do oporu, by zacisnęły przewód. Ostatni etap to nakręcenie osłonki na wtyk. Przeprowadzanie tych czynności jest bardzo proste, a wystarczy do zapewnienia przewodom głośnikowym ochrony przed zerwaniem i uszkodzeniami. Można też dodatkowo wydłużyć żywotność wtyków poprzez użycie koszulki termokurczliwej.